Balkan je najistočnije evropsko poluostrvo od tri velika južna poluostrva (iberijsko i italijansko). Interesantna je činjenica što za Balkan ne postoji univerzalna definicija zemalja čine ovo područje. Za pripadnost balkanskom poluostrvu istoričari i geografi imaju različita definisanja i tumačenja u zavisosti od posmatranje istorijskih činjenica, kulture ili geografskog obuhvata
Reč Balkan na turskom znači ``lanac šumovitih planina`` i prikladna je reč za ovo poluostrvo s obzirom na to da njime preovlađuje ovakav pejzaž, posebno na zapadu. Prema nekim izvorima termin se prvi put pominje u bugarskim izvorima iz 12. vjeka. Termin je posebno počeo da se koristi za vreme Osmanskog carstva.
Rakija je jako alkoholno piće (40%+) koje se najčešće pravi od šljiva, groždja, dunja ili kajsija. Domaćinstva najčešešće imaju porodične recepre i sopstvenu proizvodnju, i rakija se najčešće koristi kao piće dobrodošlice. Imajte na umu da je domaća rakija najčešće žešća u odnosnu na kupovne. Takođe je interesantna linjenica da je lokalno stanovništvo našlo više primjena ovom alkoholnom piću, a svakako jedna od najpoznatijih je upotreba rakije za snižavanje tjelesne temperature tokom prehlade
Crna Gora je 1992. godine proglašena za ekološku državu i jedina je takve vrste u svijetu. Takođe postoji mnogo razloga koji potvrđuju ovu činjenicu.
Da li ste znali činjenice da je najdublji evropski kanjon u Crnoj Gori – kanjon rijeke Tare ili da je najstarija katedrala u Evropi – Katedrala Sv. Trifuna koja se nalazi u starom gradu Kotoru? Ali to nije sve o Crnoj Gori.
Da li ste znali da najveći vinograd u Evropi koji zauzima neprekidnju površinu od 5.700ha, leži upravo u Crnoj Gori – Vinograd Ćemovsko polje, u vlasništvu kompanije Plantaže. Napomenućemo da je ovo samo nekoliko zanimljivosti o Crnoj Gori.
Poznat po tome što je bio ekscentrični genije, poznat po razvoju naizmenične struje (AC), elektronskih oscilatora i Teslinog zavojnice, Nikola Tesla je rođen u Hrvatskoj u srpskoj porodici.
Ali Tesla nije jedini poznati naučnik i fizičar sa ovih prostora, pomenućemo Milevu Marić Enstijan i Mihaila Pupina koji su takođe dali značajan doprinos u oblasti fizike.
Bosna i Hercegovina je prepoznata po najvećoj prastaroj prašumi u Evropi – Perućic. Prašuma zauizma površinu od 3.500 ari i sadrži preko 170 različitih vrsta drveća i žbunastog rastinja, kao i više od 1.000 zeljastih biljnih vrsta. Prašuma je proglašena UNESCO-vom svetskom baštinom i posebnom zonom zaštite EU Natura 2000.
Jedan od najpoznatijih humanitaraca čiji je rad promjenio tok naše istorije je Majka Tereza. Majka Tereze je rođena u Skoplju, Makedoniji i sa samo 18 godina je postala časna sestra.
Tereza je živila i radila u Indiji 17 godina gdje je osnovala osnovala sirotište, starački dom i zdravstvene ambulante. Zbog njenog saosećanja i ljubavi prema čovečanstvu i svih napora papa Pavle VI dodelio Dekret pohvale za misonara dobročinstva. Takođe 1979. godine dodjeljena joj je Nobelova nagrada za mir.
Najstarije i jedno od najdubljih jezera u Evropi leži između Sjeverne Makedonije i Albanije. Obje države su ga uvrstile na Uneskovu svjetsku baštinu i proglasile zaštićenim područjem.
Ohridsko jezero predstavlja jezero sa najraznovrsnijim biljnim i životinjskim svjetom. Viiše od 50% faune pronađene u Ohridskom jezeru ne postoji nigdje drugo u svjetu.
Balkan Xchange
Copyright © 2022 Balkan Xchange. All rights reserved.